5/8/2011 » Toplam 4649 defa okunmuştur.
Seo nasıl yapılır ?

İnternetin gelişmesi ile birlikte iki şey büyük önem kazandı. Birincisi Arama motorları,İkincisi ise Seo.Arama motolarının önem kazanması ile birlikte milyonlarca websitesi arasında bir rekabet oluşmaya başladı.

Bu rekabet sonucunda arama motorlarında üst sıralarda listelenmeyi sağlayacak yöntemlerin keşfedilmesi ile birlikte Seo ortaya çıkmış oldu.Bir websitesi için arama motorlar ve seo hayati önem taşımaktadır.

Arama motorlarında üst sıralarda listelenmenizi sağlaycak bazı ipuçlarına değinecek olursak:

Öncelikle seo sabır isteyen bir süreçtir.Bu sabırı göstermeniz ve motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekmektedir.
 
Anahtar Kelimelerle İlgili İpuçları:
 
- Doğru anahtar kelimelerin Meta Tag kodlarında kullanılması gerekmektedir.
 
- Websitenizde kullandığınız makalelerin(içeriğin) özgün olması gerekir ; ayrıca bu makalelerde anahtar kelimelerinize yer vermelisiniz. Makaledeki toplam sözcük sayısı ile anahtar kelime sayısının oranı %3-%5 arasında olmalıdır.Yani bir makale 100 sözcükten oluşan bir makalede en az 3,en fazla 5 adet anahtar kelime makalenin içinde geçmelidir.
 
- Google botları <h1> taglarını çok severler. Bu sebeple <h1> tagı içerinden anahtar kelime kullanmanız sitenize fayda sağlayacaktır.
 
- Domainizi alırken anahtar kelimenizin geçtiği bir isim tescil ettirmelisiniz.
 
- Google Botları websitenizdeki resimleri göremezler. Bu sebeple resimleri seo açısından faydalı bir hale getirmek için botların okuyabileceği şekilde düzenlemelisiniz.
 
Resimlerinizi <alt> <title> kodlarını kullanarak botlara tanıtabilirsiniz.<alt>= resim açıklaması <title>= resim başlığı olarak kullanılır.Görselinizi Google Botlarına tanıtırken yoğun bir şekilde kullanılan anahtar kelime kullanımı spam riskini arttırır.
 
- Websiteleri birbirinden farklı alt sayfalardan oluşmaktadırlar.Bu alt sayfaların birbirinden farklı Meta description,Meta keywordslere sahip olması gerekmektedir. Yani içerik değiştikçe Meta description,Meta keywordsler de değişmelidir.
 
Sayfalarla İlgili İpuçları:
 
- İyi bir seo için sayfa içi linklemeye dikkat edilmelidir. Kaliteli yapılan site içi linkleme Botların sitenizi rahatça dolaşmasını ve hızlı indexlemesini sağlar
 
- Çeşitli sebeplerden dolayı oluşna kırık linkler ziyaretçi kaybetmenize sebep olabilir. Ayrıca Google botları tarafından da algılan kırık linkleri düzeltmeniz gerekmektedir.
 
- Başta Google olmak üzere diğer arama motorlarında indexlenen sayfalarınızı arttırmanız gerekmektedir.İndexlenen sayfa sayınız arttıkça arama motorlarından sitenize gelen ziyaretçi sayınızın da artmasını sağlayabilirsiniz.
 
- Günümüzde Google da üst sıralarda listelenmek için özgün içerik kullanmanız şarttır.Özgün içeriklerin Google botları tarafından çabuk farkedildiğini ve özgün içerik kullanan sitelerin daha çabuk indexlendiğini unutmayın.
 
- Belirli periyotlarla sitenizi güncelleyin. Güncel siteler arama motorları tarafından kaliteli algılanır ve ziyaret edilir.
 
- Arama motorları zaman zaman indexlediği sayfaları silmektedir.Bunu engellemek için eski içeriklerinizi dönem dönem güncellemelisiniz ; Böylelikle index sayınızı koruyabilirsiniz…..
 
- Google birçok konuda site sahiplerine hizmetler sunmaktadır.Bu hizmetleri kullanırsanız Google Botlarının sitenizde bulduğu sitemap ve html hatalarını görebilir ve düzeltebilirsiniz.
 
Alan Adı İpuçları:
 
- Alan Adı (Domain) konusundaki en önemli konu alan adınızın “yaşı”dır.Domain yaşı büyük olan sitelerin arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi daha kolay olmaktadır.Bunun nedeni Google sisteminin yeni domainlere şüpheli yaklaşmasıdır.

- Alan Adınızın com,net,org,com.tr gibi uzantılara sahip olmanız seo konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.
- Ana sayfanızın (Alan Adı) ve alt sayfalarınızın pagerank değerleri seo konusunda belirleyicidir.
 
- Alexa websiteleri hakkında bilgi veren en önemli sistemlerden biridir. Alexa değeriniz düştükçe sitenizin,domaininizin değeri artar.Bir websitesinin Alexa değeri düşük ise tekil hit yüksek;sitede geçirilen sürenin fazla olduğunu anlayabiliriz. Bu nedenle Alexa değeri alan adınız ile ilgili internet kullanıcılarına bilgi verdiği için önemlidir.
 
- Diğer sitelerden alınan linklerin siteniz ile uyumlu olması (Sayfa-Kelime Uyumluluğu)
- Alınan backlinlerin kaliteli olması alan adınızın geleceği açısından oldukça önemlidir.

Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz

Email Adresiniz Görüntülenmeyecektir. *

*