5/27/2011 » Toplam 5758 defa okunmuştur.
Google İlk Sayfa

Dünya üzerindeki bildiğiniz gibi çok sayıda arama motoru bulunmaktadır. Bütün arama motorlarının farklı bir sistemleri ve algoritmaları bulunmaktadır.

”Google“ın dünyadaki en önemli ve bilinen arama motoru olmasının sebebi  “algoritmasının kaliteli ve çözülememesinden” kaynaklanmaktadır.  

Google algoritması birgün tam anlamıyla çözülürse sektördeki farklı olma özelliği kaybedecek ; bununla birlikte düşüşe geçecektir. Bu nedenle Google mühendisleri sistemleri üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.  
 
Google algoritmasında detaylı bahsetmemin sebebi Google İlk Sayfa konusu ile bağlantılı olduğunu düşünmemdir.Kavramlar ve sorular üzerinden değerlendirerek “Google İlk sayfa“yı  sizlere biraz özetlemek istiyorum  
 
*Google İlk Sayfa Garanti mi dir ?  
 
Bu soruya cevap vermek için varolan iki düşünceyi incelemek gerekiyor. Birincisi hedef anahtar kelimede ilk sayfaya geçici olarak mı gelecek ; yoksa sürekli olarak ilk sayfada mı kalacak. Eğer belirli bir süre için Google arama motorunda ilk sayfa garantisi veriliyorsa bu gerçekleştirilebilir.  
 
Ama sürekli olarak Google İlk Sayfa da kalma gerçekten de zor ve uzun bir çalışma süreci gerektiren bir dönem olduğu için garanti verilmesi çok da doğru değildir. Sonuçta “Google İlk Sayfa” birçok etmene bağlı olan bir süreçtir. Anahtar kelime,sonuç sayısı,rakip siteler vb…  
 
Ayrıca algoritması çözülmemiş bir arama motorunda ilk sayfa garantisi verilmesi ne kadar inandırıcı olur o da ayrı mesele. Tabi ki bu işi hakkıyla yapan başarılı az ve öz Seo Danışmanlarının “%80-%90” arasında ilk sayfa başarısı yakaladıklarını söyleyebiliriz.  
 
*Google ilk sayfa için site sahibi olarak ne yapabilirim ?  
 
Google İlk Sayfa için Seo danışmanı desteği alıyorsanız ; backlink,kodlama vb. konularda yapmanız gerekenleri Seo Danışmanınız yapacaktır. Google İlk Sayfa için sizlere önerimiz sitenizi özgün ve güncel tutmaktır. Bu nedenle sizlere tavsiyem bir makale bölümü hazırlamanız.  
 
Bu makale bölümü ile sitenizi sürekli güncel tutmanız. Bunu yaparken sitenizin içeriği ilgili tecrübelerinizi, sektör haberlerini özgün bir şekilde yazmanız. Kaliteli seo desteği ile birleşen özgünlük kavramı “Google İlk Sayfa” konusunda varolan şansınızı arttıracaktır.  
 
*Google İlk Sayfa Bana Ne Kazandırır ?  
 
Yapılan araştırmalar Google’da araştırma yapan internet kullanıcılarını büyük bir bölümü ilk sayfalardaki web sitelerini ziyaret etmektedirler. Yani popüler bir anahtar kelimede web sitenizin ilk sayfada listelenmesi sitenizin hitini arttır,sitenize reklam alıyorsanız reklam geliriniz artar, site üzerinden satış yapıyorsanız satışlarınız artar.  
 
Ayrıca arama motorlarında birinci sayfada listelenen siteler internet kullanıcıları tarafından kaliteli algılandığından web sitenizin imajı artar. Kısacası Google’ın yüksek tanıtım gücü ile büyük başarılara imza atabilirsiniz.  
 
*Google İlk Sayfa Kaçıncı Sıra ?  
 
Google arama sonuçlarında bir sayfada 10 tane internet sitesi listelenmektedir.”Google İlk Sayfa“da listelenmek önemlidir ; ama ilk üç sırada listelenmek daha önemlidir.   
 
İlk üç sıralarda listelenen web sitelerinin tıklanma şansının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Popüler bir kelimede ilk üç sırada listelenmek web sitenizi markalaştırabilir. Örneğin Video Kelimesi ve İzlesene.com…  
 
*Google İlk SIRA Garantisi ?  
 
Bu bölümün en net cevabını bu soruya verebilirim herhalde. Google İlk Sıra garantisini sizlere “Google Mühendisleri” bile veremez. Bu nedenle ilk sıra garantisi veren Seo danışmanlarında uzak durmalısınız.   
 
Tabi ki bu dediğim standart,önemli,popüler anahtar kelimeler için geçerlidir; aşırı uzun anahtar kelimeler için geçerli değildir. Zaten aşırı uzun anahtar kelimeler ile yapılan aramaların sitenize çok faydası olmaz. Garantisi verilemez ama ilk sıralarda listelenen siteler olduğuna göre imkansız değildir.
 
“SON SÖZ”
 
Google İlk Sayfa konusunu sizlere anlatmaya çalıştım. Dediğim gibi tasarım ve seo konularına hakim olmayabilirsiniz ama sizinde kendinize göre tecrübeleriniz ve bilgileriniz olabilir.
 
Bu tecrübe ve bilgi birikimlerini web siteniz üzerinden internet kullanıcıları ile paylaşmanızı tavsiye ediyorum.Zamanınız yoksa bu konu ile ilgili bir yardımcı işinizi kolaylaştırabilir….

Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz

Email Adresiniz Görüntülenmeyecektir. *

*