fbpx

5 adımda SEO içerik oluşturma!

İhtiyaçlarınıza yönelik özgün içerikler üretiyoruz!

5 adımda SEO içerik oluşturma!

Temmuz 10, 2019 SEO 0

Türkiye’de SEO açılımı “arama motoru optimizasyonu” olarak geçer. Dünya genelinde teknolojinin de gelişmesine paralel olarak önemi artan SEO Türkiye kapsamında da popülerliğini günden güne artırıyor. Pek çok türü olan SEO içerisinde göz önünde bulundurulan en önemli faktör içerik olarak karşımıza çıkıyor.  SEO içerik, sayfa içi SEO’nun alt dalı olmasına rağmen Google sıralama algoritması için çok kritik bir noktada bulunuyor. 

SEO hakkında yeni yeni araştırma yapan kimselerin, İnternet’te en çok arattığı soruların başında “SEO makale nasıl yazılır?”,”SEO içerik nedir? Nasıl yazılır?” gibi doğrudan içeriklerle alakalı olanlar bulunuyor. Bir web sitesinin türü ne olursa olsun içerik olmadan SERP’te istenilen konuma ulaşmak mümkün olmuyor. Yalnızca içerik olması da yeterli değil; Google kopya içerikleri ya da doldurma metinleri ayırt edebiliyor ve bunları fark ettiği web sitelerini cezalandırmaktan geri durmuyor. 

Dijital pazarlama kapsamında SEO’nun yeni ortaya çıktığı dönemlerde, web sitelerine SEO içerik yazmak çok daha basit kurallar çerçevesindeydi ancak zamanla bu durumun suistimal edildiğini fark eden Google botları, algoritmalarda güncellemeye giderek başarıya ulaşmak için gereken faktörleri biraz daha karmaşık hale getirdi. 

Google SEO Türkiye özelinde iş yapan küçük işletmeleri bile çevrimiçi pazara yöneltecek kadar büyük avantajlar sunuyor. Bunun karşılığında ise herhangi bir ücret talep etmiyor. SEO çalışmalarının olumsuz denilebilecek tek kısmı uzun vadeli olması. Bir web sitesinin açıldıktan 1 ay sonra SERP’te ilk sayfada yer alması neredeyse mümkün değilken istikrarlı ve kullanıcı odaklı çalışmalar neticesinde İnternet’te kalıcı başarılar elde etmesi yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. 

Bloglar, e-ticaret siteleri ya da haber siteleri fark etmeksizin SEO içerik hazırlamak zorunda kalıyor. Çünkü kullanıcı taleplerine uygun, gerekli anahtar kelimelerle hazırlanmış içerikler olmadığı takdirde arama motorlarına yönelik yapılan çalışmaların hiçbir anlam ifade etmeyeceği konusunda dijital pazarlama alanındaki hemen herkes hemfikir. Peki SEO içerik nasıl oluşturulur? İşte 5 adımda SEO içerik oluşturma rehberi…

1.Hedeflenen anahtar kelimeleri doğru şekilde tespit edin

 

İnternet ziyaretçileri merak ettiği konuları arama motorlarına soruyor. Dolayısıyla ziyaretçilerin en çok arattığı konuları analiz ederek öngörülerde bulunmanız ve o konular hakkında yazmanız daha avantajlı bir durum yaratıyor. Sektörünüzle ilgili en çok arama yapılan anahtar kelimeleri, çeşitli programlar aracılığıyla tespit edebiliyorsunuz. Hedef kitlenize yönelik doğru anahtar kelimelerle oluşturduğunuz içerikler başarılı olma ihtimalinizi ciddi derecede arttırır. Anahtar kelime seçimi konusunda şu aşamaları izleyebilirsiniz:

Hedef kitle araştırması: Öncelikle hizmet verdiğiniz alan için ihtiyaç duyduğunuzu düşündüğünüz kitleyi belirlemeniz gerekir. Ardından bu kitlenin çevrimiçi ortamda en çok hangi mecraları kullandığını belirleyerek hedef kitlenizin özelliklerini listeleyin.

Anahtar kelime araştırması: Hizmetleriniz ve ürünlerinize uygun aramaları değerlendirerek bu aramalara göre anahtar kelimelerinizi belirlemeniz gerekir. 

Konu araştırması: Hedeflediğiniz anahtar kelimeler üzerinden yola çıkarak hedef kitlenizin hangi konularda neleri öğrenmek istediğini araştırmalısınız.

2.İçeriğin okunabilir olduğundan emin olun

Ziyaretçileri web sitesinde daha uzun süre kalmaya teşvik etmenin başlıca yolu okunabilir içeriklerdir. O nedenle içeriğin karmaşık bir görüntüde olmadığından emin olmalı; basit, anlaşılır ve berrak bir içerik hazırlamaya dikkat etmelisiniz. 

Okunabilir olmayan içerikler ziyaretçilerin web sitesinden kısa sürede çıkmasına neden olacaktır ve bu da web sitesinin hemen çıkma oranını yükseltir. Hemen çıkma oranı yüksek olan siteler Google tarafından pek tercih edilmez. 

3.Kapsamlı bir içerik oluşturun

Arama motoru algoritmalarının 2019’da güncellenmesiyle birlikte artık daha uzun ve daha kapsamlı içerikler tercih edilmeye başlandı. SEO içerik hazırlamak istiyorsanız daha derin ve minimum 750 kelimeden oluşan  metinler hazırlamalısınız. 

Ziyaretçiler bir konu hakkında araştırma yaparken sizin web sitenize geliyorsa onlara aradıkları konuyla ilgili tüm detayları vermeniz gerekir.

4.Görselleri kullanın

SEO içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu görsel kullanımıdır. Görseller, kullanıcıların metinden daha fazla ilgisini çeker. Yalnızca yaratıcı bir görsel sayesinde bile bir sayfa pek çok kez paylaşılarak görüntülenebilir. O nedenle içeriğin içine yüklenme hızını azaltmayacak biçimlerde özgün görseller eklemeniz faydanıza olacaktır. 

Kullandığınız görseller, içerikle uyumlu, özgün ve doğru yerlere yerleştirilmiş biçimde olmalıdır. 

seo içerik nasıl oluşturulur?

5. İstatistiklere ve bilimsel araştırmalara yer verin

Google ve ziyaretçiler için güvenilir olmak pek çok faktörün üstünde gelir. Güvenirliği ve itibarı ise verdiğiniz doğru verilerle sağlayabilirsiniz. İçeriğinizde yer verdiğiniz istatistikler ya da bilimsel araştırma verileri sayesinde çok daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda diğer web sitelerinin de ilgisini çekme ihtimaliniz artar ve doğal backlink işlemi gerçekleştirebilirsiniz ki backlink, SEO için çok büyük öneme sahiptir. Bütün bunlar sizi yalnızca kaliteli içeriğinizle Google’da üst sıralara taşıyabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir