fbpx

Google SEO nedir?Neden önemlidir?

İhtiyaçlarınıza yönelik özgün içerikler üretiyoruz!

Google SEO nedir?Neden önemlidir?

Temmuz 11, 2019 SEO 0
google seo nedir

Dijital pazarlama yöntemleri arasında en çok tercih edilen teknik ola SEO, Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanıyor. SEO, özellikle Google’a yönelik yapılan çalışmalarla web sitelerinin arama motorunda üst sıralara yükselmesi için optimizasyon işlemleri olarak tanımlanıyor. Düşük maliyetli bir strateji olan Arama Motoru Optimizasyonu kaliteli ve istikrarlı çalışmalar gerektiriyor.

Google SEO neden önemlidir? sorusu çevrimiçi pazara yeni giren ve dijital pazarlama yöntemlerini tanımaya çalışan hemen herkes tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Google SEO, işletmelerin/web sitelerinin bilinirliğinin artması ve dönüşüm oranlarının yükselmesi konusunda doğrudan bir etkiye sahip. Neredeyse hiçbir ücret ödemeden Google üzerinde ilk sıralarda çıkmak imkansız değil. Kaliteli SEO çalışmaları ile çok kısa sürelerden olmasa bile olumsuz sonuç alma ihtimali neredeyse yok.

Google SEO önemini şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Farz edelim ki bir e-ticaret siteniz var ve ayakkabı satışı yapıyorsunuz. Ayakkabı kelimesi yazıldığında Google’da üst sırada çıkmanız demek, arama motoru kullanan binlerce insanın önüne ilk önce sizin sitenizin gelmesi anlamına geliyor. Bu da dönüşüm oranınızın artması yani potansiyel müşterilerinizin doğrudan müşteriniz olma ihtimalini çok yüksek oranda artırıyor.

Google SEO türleri

Arama Motoru Optimizasyon çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Ancak önce SEO türlerinden bahsedelim. SEO; site içi, site dışı ve teknik SEO olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Ayrıyeten içerik, SEO için hayati bir önem taşıdığından bazı kaynaklar bu türlere içerik SEO’yu da ekliyor. ancak biz bu yazıda içerik SEO’yu, site içi SEO’ya dahil edelim.

Site içi SEO, web sitenizin içindeki başlık etiketleri, meta açıklamaları, anahtar kelimeler ve blog yazılarınızla ilgilidir. Site dışı SEO, backlink denilen ve optimizasyon çalışmalarınızın başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz olan bağlantılarla ilgilidir. Teknik SEO ise mobil indekslene, robot.txt dosyaları, site haritası ve tarama/indeksleme çalışmalarıyla ilgilidir.

SEO türleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız!

google seo neden önemlidir

SEO denince aklınıza ilk gelmesi gereken şey anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar kelime araştırmaları yapmak için Google’un ücretsiz araçlarından ya da MOZ, SEMRUSH gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Anahtar kelimeler web siteniz için oldukça önemlidir. Çünkü Google ziyaretçilerinin ne aradığını önemser ve onların karşısına arama yaptıkları kelimelerle en alakalı sonuçları çıkarabilme için taramalar yapar.

Anahtar kelime, arama motoru ziyaretçilerinin sorgularını kapsar. Daha basit bir dille anlatacak olursak, kullanıcıların bir konuyla ilgili arama yaparken hangi kelimeleri kullanacağını öngörmek olarak açıklayabiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime arayıcılarda, hedeflediğiniz anahtar kelimelerin rekabet düzeylerini ve arama hacimlerini çok kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Google SEO nedir? Neden önemlidir? sorularını kısaca açıklayarak konuya bir giriş yaptık. Bundan sonraki metinlerimizde SEO hakkında merak ettiğiniz her şeyi detaylarıyla açıklamaya devam ederek merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalışacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir